Verkosta virtaa museossa 2: mediataitoja senioreille

Verkosta virtaa museossa 2: mediataitoja senioreille

Torstaina 17.3.2022 klo 14–17 Päivälehden museossa.

Verkosta virtaa -toiminta ja Päivälehden museo ovat ryhtyneet yhteistyöhön mediakasvatuksen saralla. Kolmiosainen senioritapahtumien sarja käynnistyi museon auditoriossa joulukuussa 2021. Toinen osa järjestetään 17. maaliskuuta 2022.

Tapahtuma järjestetään hybridinä, eli osallistua voi sekä etäyhteydellä että paikan päällä museon auditoriossa.

Verkosta virtaa museossa -tapahtuma 2 on suunnattu kaikille ikäihmisille, jotka haluavat oppia lisää uutisiin ja sanomalehtiin liittyvistä digitaidoista. Luvassa on puheenvuoroja esimerkiksi digitaalisista uutispalveluista, e-kirjojen käytöstä ja historiallisen sanomalehtien lukemisesta internetissä.

Ohjelma:

  • Klo 14 Tervetuliaissanat: Päivälehden museo ja Verkosta virtaa -toiminta
  • Klo 14.10 Printistä digiin. Antero Mukka, päätoimittaja, Helsingin Sanomat
  • Klo 14.30 Opi kirjaston e-palveluista. Tuija Kalke, informaatikko, Helsingin kaupunginkirjasto
  • Klo 15.15 Missäs lehdessä se juttu olikaan..? Digitaaliset lehtiarkistot ja niiden käyttö. Janne Ridanpää, tutkija, Päivälehden arkisto
  • Klo 15:45 Kysymyksiä ja keskustelua
  • Klo 16 Striimaus päättyy. Kahvitarjoilu ja Verkosta virtaa -klinikka: tarjolla digineuvontaa päivän teemoihin liittyen.
Jaa tämä artikkeli